Mogelijke huurbevriezing zorgt voor uitstel en vertraging nieuwbouw en onderhoud

Op woensdag 16 april is bekend geworden dat er misschien geen huurverhoging komt voor sociale huurwoningen in 2025 en 2026. Dit staat in een voorlopig akkoord van de overheid. Het is nog niet zeker, want het is nog geen officiële wet.

Waarom toch een brief over de huurverhoging

Alle huurders krijgen toch een brief over de huurverhoging. Dat doen we omdat we hier wettelijk toe verplicht zijn. Het kan namelijk zo zijn dat de huurverhoging toch niet doorgaat.  Als de overheid besluit dat er geen huurverhoging komt, dan passen wij dit natuurlijk aan. Zodra we meer duidelijkheid hebben, laten we dat meteen weten.

Wat zijn de gevolgen van een mogelijke huurbevriezing?

Als de voorgestelde huurbevriezing voor sociale huurwoningen in 2025 en 2026 doorgaat, heeft dat grote gevolgen voor woningcorporaties, huurders en vele woningzoekenden. De huuropbrengsten zijn voor corporaties de belangrijkste bron van inkomsten. Hiermee worden woningen onderhouden en verduurzaamd en worden nieuwe sociale huurwoningen gebouwd. Wanneer de huren twee jaar lang niet mogen stijgen, loopt de corporatiesector aanzienlijke inkomsten mis. Dat beperkt de investeringsmogelijkheden, terwijl de vraag naar betaalbare en duurzame woningen juist toeneemt. Deze gevolgen raken niet alleen de corporaties, maar juist ook huurders en woningzoekenden.

Uitstel en vertraging in nieuwbouw, verduurzaming en onderhoud

Door het mislopen van inkomsten kunnen geplande nieuwbouwprojecten vertraagd worden of helemaal niet doorgaan. Dit heeft direct invloed op de beschikbaarheid van sociale huurwoningen. Wachtlijsten kunnen daardoor langer worden en doorstroming binnen de woningmarkt stagneert. Daarnaast komen investeringen in verduurzaming onder druk te staan. Dit betekent dat energiebesparende maatregelen mogelijk worden uitgesteld of niet worden uitgevoerd. Juist in een tijd waarin de energielasten blijven stijgen, raakt dit huurders in hun portemonnee. Ook regulier onderhoud komt in het gedrang. Voor huurders betekent dit dat woningen minder goed worden onderhouden. Dit heeft direct invloed op het wooncomfort en de energieprestatie van de woning.

Minder investeringsruimte

Volgens gezamenlijke berekeningen van woningcorporaties in de regio ’s-Hertogenbosch leidt de maatregel tot een verlies van circa 1,8 miljard euro aan investeringsruimte. Dat komt neer op ongeveer 6.400 nieuwbouwwoningen die niet gerealiseerd kunnen worden, of 52.000 bestaande woningen die niet verduurzaamd kunnen worden.

Bovendien helpt een huurbevriezing veel huurders maar beperkt, omdat hun huurtoeslag veelal meestijgt met de huur en op die manier de huurstijging grotendeels compenseert. Het resultaat gaat vooral naar de overheid, die bij een huurbevriezing minder huurtoeslag hoeft uit te keren.

We maken ons grote zorgen

De bevriezing lijkt op korte termijn een verlichting voor sommige huishoudens, maar op langere termijn ondermijnt het de mogelijkheid om betaalbare, duurzame en goed onderhouden woningen te bieden. Uiteindelijk zijn het de huurders en woningzoekenden die daarvan de gevolgen ondervinden.